Sada na opravu pneumatík – 7 krokov

sada na opravu pneumatik fix

Sada na opravu pneumatík je veľmi užitočný pomocník, ktorý vás môže zachrániť v tých najnepríjemnejších situáciách. Ak si chcete opraviť defekt pomocou sady na opravu pneumatík, máme pre vás tento proces spracovaný do niekoľkých jednoduchých krokov. Ak máte novšie vozidlo, môžete mať namiesto náhradnej pneumatiky pre prípad núdze opravárenskú súpravu.

Sada na opravu pneumatík obsahuje všetko, čo potrebujete na opravu diery v pneumatike, napríklad tmel a kompresor. Túto pomôcku by ste mali použiť, aby ste mohli bezpečne odísť do servisu.

Skôr, ako začnete s opravou

Ak potrebujete opraviť svoje auto, sada na opravu pneumatík je skvelý nástroj. Ako prvé odbočte z cesty alebo zastavte na bezpečnom mieste mimo premávky. Aby nedošlo k žiadnym zraneniam, povedzte cestujúcim, aby si vysadli a odstúpili od vozidla.

1. Pripravte vozidlo na výmenu

Dôležité je vypnúť motor vozidla a zatiahnuť ručnú brzdu. V prípade, ak jazdíte na vozidle s automatickou prevodovkou, uveďte ho do režimu ‘P’. Nezabudnite zapnúť výstražné svetlá. Vždy postupujte podľa pokynov uvedených v návode, ktorý každa sada na opravu pneumatík obsahuje. Pred pokračovaním si ich dôkladne prečítajte.

parking sada na opravu pneumatík

2. Nájdite prepichnuté miesto

Aby ste mohli opraviť prepichnutú pneumatiku, musíte pneumatiku dôkladne analyzovať, aby ste zistili, kde sa diera nachádza, čo dieru spôsobilo a či sa dá sadou opraviť. Sada na opravu pneumatík sa neodporúča používať, v prípade poškodenia, ktoré má priemer viac, ako 4mm alebo ak je defekt mimo hlavnej oblasti behúňa. V prípade ak je ráfik kolesa poškodený, táto sada vám nepomôže.

defekt sada na opravu pneumatík

3. Zmeňte pozíciu pneumatiky

Po lokalizácii prepichnutia pneumatiky dostaňte poškodenie do hornej časti pneumatiky, vedením kolesa dopredu. Získate tak jednoduchší prístup k poškodeniu. Po presune vozidla sa uistite, že je parkovacia brzda zatiahnutá.

4. Pripojte tesniacu hmotu a kompresor

Vaša sada na opravu defektu bude obsahovať fľaštičku s tesniacou hmotou a kompresor. V princípe budete musieť vložiť tesniacu hmotu do pneumatiky cez vzduchový ventil. Súprava vám vysvetlí, ako to urobiť. Možno budete musieť najskôr odstrániť ventil a ručne vtlačiť tesniacu hmotu. Potom budete musieť pripojiť kompresor k ventilu pneumatiky alebo k fľaši s tesniacou hmotou. Tým pomôžete načerpať tesniacu hmotu dovnútra. Zapojte kompresor do 12V zásuvky v aute alebo do zapaľovača cigariet.

5. Nahustite pneumatiku

Na opätovné nahustenie pneumatiky budete musieť použiť kompresor, ktorý zároveň pomôže pumpovať tesniacu hmotu do pneumatiky. V príručke k vozidlu nájdite optimálny tlak v pneumatikách pre vaše vozidlo. Zapnite motor a nahustite pneumatiky. Po dosiahnutí požadovaného tlaku v pneumatike, vypnite kompresor a odpojte ho.

sada na opravu pneumatik nahustenie

6. Sada na opravu pneumatík často vyžaduje, aby ste chvíľu jazdili

Sada vám oznámi či to musíte urobiť. Táto chvíľková jazda ma za následok, že sa tesniaci prostriedok rozptýlil okolo pneumatiky. Prejdite takú vzdialenosť, akú odporúča súprava. Následne zastavte na bezpečnom mieste a znova zatiahnite ručnú brzdu. Skontrolujte pneumatiku a ak vyzerá aj naďalej poškodená, odporúčame zavolať pomoc.

sada na opravu pneumatík jazdenie

7. Navštívte servis

Po úspešnej oprave odporúčame ísť priamo do najbližšieho servisu, kde vám pneumatiku profesionálne opravia alebo vymenia. Po doplnení vzduchu do poškodenej pneumatiky by ste mali dodržiavať obmedzenie rýchlosti na 80 km/h. Aj naďalej by ste mali byť opatrní na ceste a v zákrutách za každých okolností.

Produkty Continental v našom katalógu

Nezmeškajte nič dôležité

Ak chcete vedieť o východných ponukách alebo nechcete zmeškať nový blogový príspevok, sledujte nás na našom Facebooku, aby vám už nič neuniklo.