Celoročné pneumatiky. Potrebujete ich?

Celoročné pneumatiky. Potrebujete ich?

Keď väčšina vodičov počuje slovné spojenie celoročné pneumatiky, vybaví sa im používanie jednej sady pneumatík počas celého roka a za akýchkoľvek podmienok, no v skutočnosti to nemusí byť vždy tak. Závisí to najmä od podnebia a poveternostných podmienok v ktorých sa nachádzate

Celoročné pneumatiky fungujú vo všeobecnosti dobre v rôznych poveternostných podmienkach a na bočnici sú označené skratkou M+S (Mud+Snow). Znamená to, že sú použiteľné okrem bežným poveternostných podmienok aj v miernom blate a snehu.

Viac informácií o celoročných pneumatikách

Hlavnou výhodou celoročných pneumatík je dobrá trakcia a priľnavosť aj v nepriaznivých podmienkach, ako je blato a dážď. Pneumatiky na všetky 4 ročné obdobia sú vybavené drážkami, ktoré odvádzajú vodu z pneumatiky a zlepšujú priľnavosť bez toho, aby sa znížilo opotrebovanie dezénu.

Celoročné pneumatiky sú určené na všetky ročné obdobia, ale nikdy nebudú mať v lete také dobré jazdné vlastnosti ako letné pneumatiky a rovnako ani v zime také dobré ako zimné pneumatiky. V určitých klimatických podmienkach môžu byť celoročné pneumatiky dobré, ale extrémne podmienky môžu znížiť ich schopnosti.

Celoročné pneumatiky majú vyvážený a gumovú zmes aby boli použiteľné na každom povrchu. Najlepšie fungujú v miernom podnebí, kde nie sú tuhé zimy a ani príliš teplé letá.

Letné pneumatiky majú zvyčajne jednoduchý dezén určený do suchého a daždivého počasia. Naopak zimné pneumatiky majú veľmi agresívny dezén vhodný do hlbokého snehu či na ľadom pokryté cesty.

Čo robiť, keď vaše pneumatiky vykazujú známky opotrebovania

Štrk, piesok a iné agresívne povrchy znižujú životnosť pneumatík. Ak pneumatika dokáže dobre fungovať len v jednej sezóne, mali by ste rozmýšľať nad kúpou novej sady pneumatík na druhú sezónu.

Pneumatiky do každého počasia: ako fungujú pri nízkych teplotách

Celoročné pneumatiky sú ideálne na jazdu na blate a ľahkom snehu, ale nie sú také užitočné v chladnejších podmienkach. Zima prináša okrem snehu aj mínusové teploty, pri ktorých celoročné pneumatiky nie sú ideálne.

V chladnom počasí môže gumová zmes celoročnej pneumatiky začať tvrdnúť. Pneumatika sa tak ťažšie prispôsobuje povrchu vozovky a skutočne stráca svoju priľnavosť. Ak je priemerná zimná teplota v mieste vášho bydliska pod bodom mrazu, určite by ste mali zvážiť výmenu pneumatík za zimné, pretože sú vyrobené zo zmesí, ktoré zostávajú pružné aj v chladnom počasí. Aj na úplne suchej ceste by vám zimná pneumatika mohla pomôcť zastaviť vozidlo rýchlejšie ako celoročná pneumatika.

Zimné pneumatiky majú špeciálny dezén, ktorý je najlepší na ľade a iných klzkých povrchoch.

Vyberáme celoročné pneumatiky v našom katalógu