Letné pneumatiky – čo potrebujete vedieť?

Letné pneumatiky - čo o nich potrebujete vedieť?

Letné pneumatiky – pri ich kúpe je potrebné brať do úvahy faktory, ako sú jazdné vlastnosti, palivová úspornosť, dlhá životnosť a výkon. Na trhu je však k dispozícii veľa možností, preto nezabudnite zvážiť, ktoré vlastnosti si na konkrétnej pneumatike ceníte najviac.

Všetko, čo potrebujete vedieť o letných pneumatikách

Letné pneumatiky sú určené pre vodičov, ktorí majú radi presnú ovládateľnosť a kontrolu na mokrých a suchých cestách. Sú určené do teplejších podmienok a teda odporúčajú sa používať iba v letných mesiacoch, prípadne na konci jari a začiatku jesene.

Letné pneumatiky ponúkajú lepší výkon v mokrých podmienkach a odvod tepla vďaka špeciálnej gumovej zmesi na zvýšenie priľnavosti. To možno vidieť prostredníctvom dezénu, ktorý je navrhnutý tak, aby maximalizoval kontakt s vozovkou. Letné pneumatiky sa väčšinou vyrábajú v asymetrických alebo symetrických dezénoch.

Ak žijete v oblasti, kde sa vyskytuje aj mrznúci dážď alebo slabé sneženie, používajte v tomto období zimné alebo celoročné pneumatiky. Ak však žijete v teplej krajine, kde nikdy nesneží a teplota sa celý rok pohybuje nad 7 stupňov celzia, dobrou voľbou sú letné pneumatiky. Pri výbere pneumatík premýšľajte o tom, ako rôzne jazdné podmienky ovplyvnia vašu bezpečnosť, aby ste sa mohli správne rozhodnúť.

Zistíte, aké sú rozdiely medzi letnými, zimnými a celoročnými pneumatikami

Všetky pneumatiky sú účelové. Napríklad celoročné pneumatiky sú určené pre vodičov, ktorí žijú v regiónoch, kde sa nevyskytuje veľa snehu alebo ľadu. Tieto pneumatiky majú gumu, ktorá zostáva pružná pri teplotách mierne nad bodom mrazu a zachováva si priľnavosť na snehu a ľade. Zvyčajne majú aj symetrické dezény, ktoré vám dávajú možnosti pri striedaní pneumatík, aby ste vyrovnali opotrebovanie a predĺžili vzdialenosť prejdenú z jednej sady dezénov. Niektoré zimné pneumatiky nemajú dobré vlastnosti v lete, takže nie sú náhradou za bežné letné pneumatiky. Najlepšiu priľnavosť v zimných podmienkach majú zimné pneumatiky s hrotmi, tie sa však môžu používať iba v severských krajinách.

Prečo nepoužívať letné pneumatiky po celý rok?

Pneumatiky na leto majú spravidla kratšiu životnosť ako ich zimné náprotivky. Je to spôsobené plytšími drážkami a špeciálnou zmesou dezénu.

Aké sú najlepšie pneumatiky na letnú jazdu

Letné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby si zachovali svoj tvar v teplejších podmienkach, zatiaľ čo celoročné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnej gumovej zmesi, ktorá ich udržiava pružné aj pri teplotách tesne nad bodom mrazu.

Nové letné pneumatiky