Stručná história značky GoodYear

goodyear titulka

Goodyear Tire and Rubber Company je jedna z najväčších pneumatikárskych spoločností na svete. Ich zákazníci sú spokojní s ich službami a produktami.

Objav, ktorý všetko odštartoval

Charles Goodyear našiel spôsob, ako urobiť gumu pevnejšou, pružnejšou a odolnejšou voči teplu pomocou procesu nazývaného vulkanizácia. Bol to náhodný objav vyplývajúci z Goodyearovho pozorovania materiálu, ktorý bol nejaký čas na slnku a daždi.

Založenie spoločnosti

Dňa 29. augusta 1898 Frank Seiberring založil v Akrone v štáte Ohio spoločnosť The Goodyear Tire and Rubber Company. Prvým výrobkom spoločnosti boli pneumatiky na bicykle. Na výrobu týchto pneumatík bolo prijatých 13 zamestnancov. Spoločnosť sa odvtedy rozšírila a prešla na automobily, neskôr vyvinula bezdušové pneumatiky.

frank seiberling
Frank Seiberring

Vzducholoď, ktorá odštartovala éru dokonalých pneumatík

V roku 1916 upútal pozornosť verejnosti nový reklamný slogan “Na pneumatikách GoodYear jazdí viac ľudí ako na akýchkoľvek iných pneumatikách”. Bolo to tvrdenie, ktoré sa časom ukázalo ako pravdivé na ďalšie desaťročia.

Meno David E. Hill pomohlo formovať túto spoločnosť skvelým smerom. Kúpil akcie v hodnote 30 000 dolárov a riadil budúcnosť spoločnosti. Nakoniec sa stal prezidentom spoločnosti.

Prvá vzducholoď spoločnosti s názvom Mayflower bola pokrstená v piatok 22. mája 1929. Ďalšiu vzducholoď s názvom Defender pokrstila Amelia Earhartová v tom istom roku na Národných leteckých pretekoch v Clevelande v štáte Ohio. Vzducholode, sa stali pre spoločnosť skvelý reklamný a propagačný prostriedok.

Vzducholod Goodyear
Vzducholoď Goodyear

V 30. rokoch 20. storočia, počas Veľkej hospodárskej krízy, spoločnosť pokračovala vo výrobe pneumatík pre automobilový priemysel a v roku 1937 vyvinula prvú pneumatiku zo syntetického kaučuku. Keď sa Američania začiatkom 40. rokov 20. storočia pripravovali na vojnu, spoločnosť získala zákazky na výrobu stíhacích lietadiel F4U Corsair.

Prvé komerčné pneumatiky

Od roku 1947 prišli na trh vôbec prvé komerčné pružné pneumatiky. Tieto výrobky boli odolné vďaka zložke nazvanej nylonový plášť. Okrem týchto technológií aj ďalšie inovácie v oblasti pretekárskych pneumatík v 50. a 60. rokoch 20. storočia vytvorili viac víťazstiev ako ktorákoľvek iná značka pre preteky sériových a športových vozidiel. V roku 1963 spoločnosť Goodyear dosiahla míľnik vyrobiť za roky svojej činnosti jednu miliardu pneumatík.

Spoločnosť je pomenovaná po Charlesovi Goodyearovi, významnom chemikovi a inžinierovi. Svojimi pokusmi s prírodným kaučukom sa významne zapísal do americkej a svetovej histórie. Bez ohľadu na to, že približne 30 rokov pred založením spoločnosti zomrel, určite by bol rád, že jeho meno nesie takýto svetový gigant.

Charles Goodyear
Charles Goodyear

Spoločnosť Goodyear Tire and Rubber Company je stále jednou z najlepších spoločností vyrábajúcich pneumatiky na svete. Nedávno kúpili spoločnosť Raben Tires, čo im umožňuje väčšie možnosti rastu na mnohých trhoch.

Pneumatiky z našej ponuky

Záver

Na záver možno konštatovať, že táto spoločnosť sa naďalej drží na vrchole rebríčka najobdivovanejších amerických spoločností. Spoločnosť bude už navždy súčasťou americkej histórie.