Na dovolenku autom – dopravné predpisy

Na dovolenku autom - dopravné predpisy

Chystáte sa na dovolenku autom, alebo si plánujete vo svojej cieľovej destinácii auto požičať a objavovať tak krásy danej krajiny? Okrem dôležitosti nechať si skontrolovať pneumatiky a celkový technický stav vozidla, nezabudnite sa pred cestou oboznámiť so základnými dopravnými predpismi, ktoré v danej krajine platia a môžu sa mierne líšiť od tých našich. Aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám a starostiam počas dovolenky, prečítajte si špecifiká pre niektoré, nami vybrané európske destinácie.

Dopravné predpisy v Českej republike

V Čechách platia podobné dopravné predpisy ako na Slovensku, preto sa veľkých rozdielov vodiči nemusia obávať. Nulová tolerancia alkoholu, zákaz telefonovania za volantom, všetky osoby vo vozidle musia byť pripútané bezpečnostným pásom. V prípade potreby sú rovnako v Českej republike: tiesňová linka 112, polícia 158, hasiči 150 a záchranná služba 155.

Svietenie – celodenné svietenie je povinné.

Maximálna povolená rýchlosť – 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obce, 130 km/h na diaľnici.

Povinná výbava – lekárnička, výstražný trojuholník. 

Deti v aute – povinná autosedačka pre deti do 150 cm a 36 kg.

Povinné používanie zimných pneumatík – od 1. novembra do 31. marca (ak je na cestách sneh a námraza).

Tolerancia alkoholu: 0 promile

Na dovolenku autom - dopravné predpisy

Dopravné predpisy v Rakúsku

Chystáte sa na dovolenku autom do Rakúska? Krásy Rakúskych Álp sú ideálnym miestom na dovolenku aj v lete. Vďaka výborne dobudovanej sieti diaľnic a ich napojeniam na rýchle i okresné komunikácie sú výbornou destináciou na cestovanie autom. Nezabudnite, že všetky dialnice a rýchlostné cesty a niektoré iné úseky sú spoplatnené. Na rakúskych diaľniciach si dajte pozor na označenie IG-L. Ide o označenie tzv. ekologických zón. V týchto zónach je potrebné znížiť rýchlosť na požadovanú úroveň kvôli riziku zvýšených emisií. Za prekročenie rýchlosti v týchto zónach hrozí zákaz riadenia.

Svietenie – celodenné svietenie je povinné. 

Maximálna povolená rýchlosť – 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obce, 130 km/h na diaľnici. 

V povinnej výbave rovnako nesmie chýbať lekárnička a výstražný trojuholník. Deti v aute – osoba mladšia ako 14 rokov, do 150 cm – povinnosť použiť detskú autosedačku. 

Tolerancia alkoholu: 0,5 promile.

Dopravné predpisy v Nemecku

Pred cestou do Nemecka si dajte záležať aj na dôkladnej kontrole technického stavu vozidla. Kontroly bývajú prísne a za nedodržanie pravidiel sa platia vysoké sumy. Dialnice nie sú pre osobné autá spoplatnené. Platí prísny zákaz zastavenia na dialnici. Mestá ako Berlín, Frankfurt, Drážďany –  obmedzený či zakázaný vjazd starších vozidiel, predovšetkým s dieselovým pohonom. 

Svietenie – stretávacie svetlá sú povinné len za zníženej viditeľnosti, celodenné svietenie je iba odporúčané. Motorky a mopedy musia svietiť aj cez deň. 

Maximálna povolená rýchlosť – 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obce, 130 km/h na diaľnici je odporúčaná rýchlosť. 

V povinnej výbave rovnako nesmie chýbať lekárnička, výstražný trojuholník, reflexná vesta.

Deti v aute – deti vo veku do 12 rokov a výške do 150 cm môžu byť prepravované len v autosedačke.

Tolerancia alkoholu: 0,5 promile.

Dopravné predpisy vo Francúzsku

Či už sa chystáte na dovolenku autom do Francúzka, alebo si plánujete vo Francúzsku auto požičať a byť tak pánom svojho času, mali by ste sa oboznámiť so základnými pravidlami a dopravnými predpismi tejto krásnej krajiny. Pri plánovaní cesty skontrolujte povinnú výbavu a nezabudnite objednať ekologickú známku – plaketu Crit’Air, ktorú budete potrebovať na vstup do Paríža a ďalších veľkých miest a ich nízkoemisných zón. Mobilný telefón vrátane slúchadiel hands free je zakázané používať – pred použitím telefónu musíte dokonca vypnúť motor svojho vozidla aj keď je vaše auto zaparkované. Prejazd diaľničných úsekov je spoplatnený mýtnymi bránami.

Svietenie – celodenné svietenie je iba odporúčané. Motorky a mopedy musia svietiť aj cez deň. 

Maximálna povolená rýchlosť – 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obce, 130 km/h na diaľnici, (za dažďa 110 km/h a v hmle 50 km/h).

V povinnej výbave rovnako nesmie chýbať lekárnička, výstražný trojuholník, reflexná vesta, 2 jednorazové alkohol testery.

Deti v aute – autosedačka či podsedák je pre deti do 10 rokov povinná, výhradne na zadných sedadlách vozidla, pokiaľ sú prázdne.

Tolerancia alkoholu: hladina do 0,5 promile. Povinnosťou každého vodiča vo Francúzsku je mať vlastný alkohol tester.

Dopravné predpisy v Španielsku

Za použitie diaľničnej siete sa platí mýto, a to pri prejazdoch mýtnymi bránami.

Svietenie – celodenné svietenie nie je povinné.

Maximálna povolená rýchlosť – 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obce, 120 km/h na diaľnici.

V povinnej výbave – výstražný trojuholník, rezervné koleso a nástroje potrebné na jeho výmenu, reflexná vesta.

Deti v aute – autosedačka povinná pre deti do 10 rokov veku a pre deti mladšie ako 12 rokov, ak chcú sedieť vpredu.

Tolerancia alkoholu: 0,5 promile.

Dopravné predpisy v Chorvátsku

Na dovolenku autom k moru do obľúbenej destinácie slovákov. Diaľničné poplatky tu zaplatíte formou mýta, vždy za konkrétny prejdený úsek diaľnice. Mýto zaplatíte aj napríklad za prejazd mosta na ostrov Krk.

Svietenie – povinnosť svietiť aj počas dňa v zime – od 1. novembra do 31. marca.

Maximálna povolená rýchlosť – 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obce, 130 km/h na diaľnici. Vodiči do 2 rokov platnosti vodičského oprávnenia – cesty 80 km/h, rýchlostné cesty 100 km/h, diaľnice 120 km/h.

V povinnej výbave – náhradné žiarovky (okrem áut vybavených xenónmi, neónmi, LED svetlami), lekárnička, reflexná vesta, výstražný trojuholník, ťažné lano, náhradná pneumatika či sada na lepenie kolesa (nie ak máte run-flat pneumatiky). Všeobecne sa odporúča mať zimné pneumatiky od začiatku novembra do konca apríla. K povinnej zimnej výbave patrí aj lopata.

Deti v aute – autosedačka povinná pre deti do 5 rokov, deti od 5 do 12 rokov podsedák a trojbodový bezpečnostný pás. Deti do 12 rokov nesmú cestovať na predných sedadlách, výnimkou sú deti do 2 rokov vo “vajíčku”. 

Tolerancia alkoholu: 0,5 promile. Toto neplatí pre vodičov mladších ako 24 rokov a pre vodičov z povolania, u ktorých je nulová tolerancia alkoholu v krvi.

Dopravné predpisy v Slovinsku

Na diaľniciach sa platí mýto kúpou diaľničnej známky. 

Sú krajiny, ktoré majú vo svojich pravidlách isté špecifiká. V Slovinsku napríklad môžete byť pokutovaní za prejazd križovatkou na oranžovú. Pri jazde s požičaným vozidlom či vozidlom na lízing, musíte mať podpísané splnomocnenie vlastníka vozidla v slovinčine alebo angličtine.

Svietenie – celodenné svietenie je povinné.

Maximálna povolená rýchlosť – 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obce, 130 km/h na diaľnici.

V povinnej výbave – reflexná vesta pre všetkých členov posádky, náhradná súprava elektrických žiaroviek. 

Deti v aute – detská autosedačka alebo zádržný systém povinný do 12 rokov veku alebo 150 cm výšky.

Tolerancia alkoholu: 0,5 promile. Začínajúci vodič – skúsenosť menej ako 2 roky, alebo mladší než 21 rokov, aj profesionálny vodič – nulová tolerancia alkoholu.

Nech sa už vyberiete autom na dovolenku k najbližším susedom, alebo až k moru, nezabudnite dať auto skontrolovať odborníkom do autoservisu. Celkový technický stav vozidla aj pneumatiky vám pred jazdou skontrolujú a vy sa nemusíte obávať zbytočných nepríjemností a pokút. Viete, aké sú najlepšie pneumatiky na letnú jazdu?